QLED Nedir? QLED ve OLED Farkı Nedir?

QLED Nedir? QLED ve OLED Farkı Nedir?

– QLED Nedir?

QLED, LED ile nano mimarisinin kombinasyonundan oluşan yeni görüntü teknolojisidir. Kelimedeki Q harfi “Quantum Dot” yarı iletken materyallerden meydana gelen kristalimsi yapıyı belirtmektedir. Her Q-Dot kendi ışığını oluşturup yaymaktadır. Panel arkasındaki LED ışıkların önüne montaj yapılmaktadır. Bu sayede ekran daha parlak görünmektedir. Ayrıca siyah renklerdeki derin tonlama gerçeğe daha yakın olmaktadır. Ayrıntılar belirgin hale gelip aynı zamanda derinlik artmaktadır.

– QLED ve OLED Farkı Nedir?

OLED televizyonlar Organic Light-Emitting Diod (Organik Işık Yayan Diyot) panel arkasında LED aydınlatma tarzı gibi birşeye ihtiyaç duymadığından her piksel kendi ışığını oluşturmaktadır. QLED televizyonlarda ise panel arkasında LED aydınlatma sistemi mevcuttur.

QLED teknolojisini sadece Güney Kore dünya markası olan Samsung tarafında üretilmektedir. Fiyat olarak OLED televizyonlardan daha uygun ve cazip olacağı söylenen bu teknolojiye Philips, Sony ve LG gibi markalar pek yanaşmamakta olup aynı zamanda OLED televizyon üretimine devam edeceklerini tüketicilere bildirdiler.

QLED Nedir? QLED ve OLED Farkı Nedir?

Samsung QLED TV, DCI-P3 renk uzayında yüzde yüz (%100) oranında renk yoğunluğu sunan ilk televizyon olmasıyla dikkatleri üzerine çekmiş bir marka olmuştur. Hazırlanma, test ve onaylama sürecinin ise Verband Deutscher Electrotechniker (VDE) adlı kuruluş tarafından gerçekleştirilmektedir.

Bir televizyonun renk yoğunluğu ise, renk yoğunluğu ve parlaklık seviyesi ile ölçülüyor. Renk yoğunluğu ölçümünde fiziksel olarak gösterilebilen en yüksek miktardaki renklere bakılmaktadır. Diğer yönden ise parlaklık seviyesi, bir televizyonun en yüksek parlaklık seviyesini ifade etmektedir. Daha büyük renk gamı ve daha yüksek parlaklık seviyesi ise, televizyonda daha büyük renk yoğunluğu anlamına gelmektedir.

Yeni QLED TV’sinde yeni metal Quantum Dot materyal kullandığını vurgulamakta olan Samsung, bu sayede renk yoğunluğu ve en yüksek parlaklık seviyesini ciddi anlamda geliştirmeyi başarmış bulunmaktadır. En yüksek parlaklık seviyesi 1500 ile 2000 nit aralığındayken, renk yoğunluğu ise daha önce de belirttiğimiz gibi yüzde 100 seviyesinde. Yeni QLED TV’lerin daha geniş görüş açısı ve daha derin siyah seviyeleri sunduğu da özellikle belirtilmektedir.

Aşağıda vermiş olduğumuz QLED ve OLED farkı videosunu inceleyiniz. Kararı siz veriniz.

Comments
  • oled tv gereksiz bana göre qled avantajlı birde oled aldınızmı paranız çöpe gitmiş oluyor bir süre sonra ama samsung qled teknolojisinde 10 yıl garanti veriyor

  • merhaba onur bey oled tv alacaktım fakat bu yazınızı gördükten sonra mağazada inceleme kararı aldım ve sonuç olarak oled ile bir fark göremediğim ve piksel yanmasından korktuğum için tercihim qledden yana oldu teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Powered by WhatsApp Chat

× WhatsApp Destek Hattı